Ochrona klimatu to koszt?

W skrócie:

Jednym z największych mitów na temat ochrony klimatu jest to, że działania te kosztują, że są kosztem, że nie stać nas na nie itd. Politycy dwoją się i troją w argumentacjach, by tylko nakarmić populistyczne potrzeby wyborców, że różne projekty mogą, albo wręcz, że muszą poczekać - bo nie ma na nie środków bo są ważniejsze rzeczy (tu dowolny populistyczny). Otóż nie ma. Kwestia klimatu to kwestia egzystencjonalna.

 

Celnie kilkanaście godzin temu prof. Szymon Malinowski napisał „Najważniejsze media DE FACTO zignorowały najdobitniejsze, ostatnie w tym cyklu podsumowanie IPCC.”. Zgadza się. Wczoraj został opublikowany bardzo ważny raport IPCC, o którym cichosza w mediach. Ktoś napisał, że „nie ma się co dziwić. Przecież klimat jest nieklikalny”. Bardzo dobrze to podsumował mój kolega w komentarzu pisząc „na martwej planecie nie będzie clickbaitów…”.

Otóż to. Na martwej planecie nie będzie clickbaitów. Niech każdy dziennikarz sobie to zdanie wbije do głowy i klimatu nie mierzy clickami. Niech to jedno zdanie wreszcie się stanie drogowskazem każdego odpowiedzialnego dziennikarza.

Ludzie nie ogarniają, w tym i media (a powinny), że kwestia klimatyczna stanowi najważniejszy problem dla ludzkości, gdyż dotyczy przetrwania naszego gatunku i jest podstawą stabilnej przyszłości ludzkości na tej planecie. Jest to kwestia egzystencjonalna, bo zmiany klimatyczne mają wpływ na wszystkie aspekty życia, od dostępu do żywności, wody i zasobów naturalnych po bezpieczeństwo społeczne, zdrowie publiczne i stabilność polityczną, a nawet to czy w kontakcie będzie prąd (bloki węglowe nie działają bez wody). Jako że żyjemy na tej samej planecie, wszyscy jesteśmy narażeni na negatywne skutki zmian klimatycznych, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe, susze, powodzie, wzrost poziomu morza czy przemieszczenia ludności. Dlatego też kwestia klimatyczna wymaga natychmiastowego i zdecydowanego działania ze strony rządów, przedsiębiorstw i obywateli na całym świecie, aby zapewnić przetrwanie i dobrobyt przyszłych pokoleń oraz zachować równowagę ekosystemów Ziemi.

Mówią o tym właśnie opublikowane raporty IPCC, o których cisza w mediach, a jak już jest jakaś wzmianka to totalnie schowana, a powinna być na pierwszej stronie. Tutaj link do raportu:

https://www.ipcc.ch/report/sixth-assessment-report-cycle/

Wnioski są miażdżące i dotyczą najbliższej przyszłości, a nie czegoś co zobaczą następne pokolenia. Zobaczymy to my, a następne to mogą nie mieć co zbierać. Jak jakiś polityk nie chce w tym kierunku działać należy go natychmiast, głosami, zwolnić. W tym samym momencie ma dostać czerwoną kartkę.

W ostatnich latach obserwujemy dramatyczne zmiany klimatyczne, które mają bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia na Ziemi. Jednym z obszarów, który doświadcza tego wpływu, jest produkcja żywności. Są one i będą jedną z głównych przyczyn galopującej inflacji i rosnących wyzwań ekonomicznych, mimo, że oszczędzanie na klimacie może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak takie podejście jest błędne, gdyż koszty przyszłych strat i zagrożeń związanych z ignorowaniem zmian klimatycznych będą o wiele większe i jest to pewne.Mówi o tym wyraźnie powyższy raport i przedstawia miażdzące dowody.

Zmiany klimatyczne wpływają na produkcję żywności na wiele sposobów. Przede wszystkim, skutki takie jak susze, powodzie, burze czy ekstremalne zmiany temperatur prowadzą do strat w uprawach. Ponadto, przesunięcie sezonów, zmiana opadów i wzrost poziomu morza mają wpływ na dostępność wody i gleb dla rolnictwa.

Przykłady negatywnego wpływu zmian klimatycznych na rolnictwo można już obserwować na całym świecie. Susze w Australii czy Kalifornii wpłynęły na ograniczenie produkcji zbóż, owoców i warzyw. Z drugiej strony, intensywne opady deszczu prowadzą do powodzi i zniszczeń upraw w Europie czy Azji. Wszystko to prowadzi do wzrostu cen żywności oraz braku stabilności na rynkach.

Oszczędzanie na klimacie teraz, to jest, tylko i wyłącznie, ogromny koszt w przyszłości. Chociaż może wydawać się dobrym rozwiązaniem w krótkim okresie, takie podejście, czy nam się to podoba czy nie, będzie mieć negatywne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Ignorowanie zmian klimatycznych będzie prowadzić, tylko i wyłącznie, do dalszego pogorszenia się sytuacji, braku dostępności kolejnych i kolejnych produktów i wzrostu cen. Brak działań na rzecz ochrony klimatu będzie skutkować dalszymi stratami w produkcji żywności oraz pogorszeniem jakości życia dla wszystkich ludzi. Będzie prowadzić do wpadania w ubóstwo coraz większych grup ludzi, coraz większych kryzysów, w różnych rejonach świata, a finalnie do głodu, braku wody, wielkich migracji i destabilizacji politycznych całych regionów. Nie będzie inaczej. Te koszty, im dłużej zwlekamy, będą tylko rosły, a nie malały, a środki będą coraz mniejsze. Inwestycje w zrównoważone praktyki rolnicze, odnawialne źródła energii, gospodarkę wodną czy ochronę ekosystemów przyczyniają się do utrzymania stabilności produkcji żywności i ograniczenia skutków zmian klimatycznych na to i przyszłe pokolenia.

Równocześnie, długoterminowe oszczędności wynikające z inwestycji w ochronę klimatu zwyczajnie będą przeciwdziałać galopującej inflacji, której bez tych działań nie uda się powstrzymać. Działania te, jeżeli zostaną zrealizowane z głową, przyczynią się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz stymulowania innowacji w sektorze rolniczym. Lepiej by to były miejsca pracy wnoszące coś pozytywnego i zmieniające świat na lepsze, niż miejsca pracy gaszące pożary, które powstaną, gdy nie stworzymy tych pierwszych. Teraz jeszcze możemy o tym zadecydować, ale w niedalekiej przyszłości zdecyduje za nas o tym natura i będzie bolało. Bardzo.

Zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla przyszłości produkcji żywności na świecie i nie da się tego zakląć, chociażby najsłodszym politycznym pierdzeniem. Chęć oszczędzanie na klimacie będzie mieć tylko i wyłącznie katastrofalne skutki, bo takie podejście będzie prowadzić do ogromnych kosztów w przyszłości. Inwestycje w ochronę klimatu, zrównoważone rolnictwo oraz technologie przyjazne środowisku są kluczowe dla zabezpieczenia przyszłości produkcji żywności, ograniczenia inflacji i ochrony jakości życia ludzi na całym świecie. Dlatego osobiście bardzo dziwię się mediom, że traktują ten temat jako kwestię nawet nie drugorzędną, ale wręcz trzeciorządną. Co jak co, ale już obecna sytuacja na rynku żywności powinna to zmienić, a lektura w/w raportu ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego czy ważniejsza jest klikalność czy przetrwanie.

Defoliator

Patronite

Gdybyś zechciał wesprzeć działalność Defoliatora, założyłem Patronite. Dzięki za wsparcie!

E-mail

Wyślij wiadomość. Odpowiem tak szybko, jak to tylko możliwe.

Social media

Odwiedź mnie na Facebooku. Zasubskrybuj mój kanał i bądź na biężąco!

 
Design & programming: Kajetan Mastela | CGTank.com